مرحله اول:
ابتدا به بخشهای مختلف اتاق دقت کنید و یک یا دو رنگ را برای یک قسمت انتخاب کنید و سپس به اتاق بعدی بروید. میتوانید سایه ها و فام های دیگری از همین رنگ را به جای استفاده از چند رنگ متنوع ، انتخاب کنید. رنگ اصلی را که برای بخش اعظم خانه ، مثل زمین ، فرش،دیوار،مبلمان و آثار هنری استفاده می شود درنظر بگیرید. سپس از دو رنگ متمم برای ایجاد اثر آرامش بخش و نیز رنگی که در این میان کاملاً غافلگیر کننده باشد،استفاده کنید.برخلاف باورعمومی،اتاق های راحتی و استراحت نیز به رنگ نیاز دارند! می توانید برای ایجاد اثر مشابه ، از رنگهای طبیعی برای دیوارها رویه ها،رویه های پارچه ای و حباب لامپ استفاده کنید،سپس یک رنگ سرد یا آرامش بخش مانند سبز و آبی برای مبلمان ، پرده و لوازم را بکار ببرید.
مرحله دوم:
برای انتخاب بهتر از دایره رنگ استفاده کنید؛ دایره رنگ را می توان از کتاب فروشی ها و فروشگاه های لوازم هنری پیدا کرد و برای انتخاب رنگ بسیار کارآمد است.از رنگهایی که در کنارهم هستند،مثل زرد و نارنجی برای خلق احساس گرمی و آرامش و لذت استفاده کنید.رنگهای متمم در نقاط انتهایی و مقابل دایره رنگ قرار دارند،مانند نارنجی و آبی ، این رنگها در کنار هم احساسی از هیجان و انرژی را ایجاد می کنند که برای ایجاد یک محیط سرگرم کننده مناسب است.
مرحله سوم:
قانون (60-30-10) را در هنگام انتخاب رنگ غالب،ثانویه و رنگهای بعدی درنظر داشته باشید.رنگ غالب 60 درصد و رنگ ثانوی 30 درصد و رنگ بعدی 10 درصد از رنگهای اتاق را در برمی گیرد.رنگهای اصلی برای دیوار و اثاثیه در مرتبه های بعدی قرار می گیرند.از طیف تیره به روشن نیز می توانید استفاده کنید.رنگهای تیره در کف اتاق و رنگهای روشن برای دیوار و سقف استفاده می شوند. سقف باید روشن ترین رنگ را داشته باشد.
مرحله چهارم:
از رنگ برای ایجاد فضا و حالت های متفاوت استفاده کنید.وقتی شما رنگ را به خانه تان می آورید،درواقع بازتابی از شخصیت و احوال خود را برای بیننده منعکس می کنید.دوست دارید اتاق خواب شما روشن و پرانرژی باشد یا گرم و آرام؟ آیا رنگهای طبیعی را ترجیح می دهید یا با هر رنگی می توانید ارتباط برقرار کنید.
مرحله پنجم:
رنگهای مخالف برای اتاقی که تزیینات آن سفید سفید یا دکور چوبی است،مناسب می نماید.استفاده از یک رنگ درخشان مثل سبز و آبی براق در کنار دکور چوبی و طلایی و چوب کاری های زینتی منظره ای دلفریب و دوست داشتنی ایجاد می کند.